Zmajčeki i Zmajevi do pobjeda u napetim završnicama

bih1Drugo kolo kvalifikacija za EuroBasket 2017. donijelo je nova uzbuđenja i napetije susrete, a sve rezultate i  trenutno stanje u grupama možete pogledati na linku.

Jedna od ponajboljih utakmica programa bila je ona između Bugarske i Slovenije. Gosti Slovenci su gotovo cijelu utakmicu vodili, no Bugarska predvođena nadarenim krilom Barcelone Aleksandrom Vezenkovim im nije dala da odu na nedostižnu prednost. Ipak,Bugari na kraju nisu uspjeli prirediti iznenađenje te Klemen Prepelić tricom minutu prije kraja potvrđuje pobjedu Slovenije od 83-78. Goran Dragić bio je najbolji kad je bilo najpotrebnije, svih svojih 20 poena zabio je u drugom dijelu, a pogotovo je briljirao u zadnjim minutama kada je zabijao i davao lopte za suigrače u kontrama (9 asista na kraju) te doveo svoju momčad do bitnih lakih poena. Edo Murić dodao je još 19 poena i 8 skokova za pobjednike. Vezenkov je na kraju završio s 22 poena.

BiH je u Sarajevu došla do prve pobjede u kvalifikacijama, ali nije im bilo lako. Zmajevi su u zadnjoj četvrtini vodili i do 13 razlike, no Švedsku su u igru vraćali koševi Chrisa Czerapowicza i najvećeg talenta švedske košarke Ludviga Hakansona. No imali su Bošnjaci svog asa u rukavu- Cedevitinog 17- godišnjeg  Džanana Musu koji preuzima kontrolu u posljednjoj dionici i na kraju postiže ključan šut sedam sekundi prije kraja za pobjedu 74:71. Musa je završio susret s 19 poena i 11 skokova, a odličan je bio i Jusuf Nurkić s 19 poena i 15 skokova. Teletović se vratio u reprezentaciju prvi put nakon 2013. i zabio 12 poena. Kod Šveđana Hakanson 15 poena, a Czerapowicz je ubacio 16.

Austrija i Njemačka igrale su susjedski derbi koji domaćinima Austrijancima nije pošlo za rukom dobiti 47 godina! Njemačka je krenula u novu eru bez Dirka Nowitzkog, a u ovim kvalifikacijama ne mogu računati ni na usluge playa Atlanta Hawksa, Dennisa Schrodera. Kako derbiju i priliči, susret je bio napet i s malo koševa, no Austrijanci su u jednom trenutku stigli do čak 17 poena prednosti. Ali niti to im nije bilo dosta pa Nijemci ponovo dolaze do pobjede i to rezultatom 61:59. Danilo Barthel imao je 12 poena i 7 skokova za Njemačku, a Austrijance je predvodio Rašid Mahalbašić s 18 poena.

Mađari i Crnogorci lako su došli do pobjeda nad Luksemburgom i Albanijom, dok je Kosovo pružilo puno veći otpor nego u susretu sa Slovenijom te su poraženi od Ukrajine tek sa 7 razlike. 3. kolo na rasporedu je 7.rujna.