Srbija u napetoj završnici svladala hrvatsku U-16 vrstu i uzela joj broncu

Protivnik hrvatskih kadeta u utakmici za treće mjesto na EP divizije A bila je Srbija, a iako smo izbjegli potop poput onog u grupi kada smo od istih protivnika izgubili s -50, nismo ni sada uspjeli doći do pobjede jer su Srbi bili bolji sa 75:71.

Na početku susreta Srbija je uspostavila inicijativu te nakon manje od 5 minuta povela s dvoznamenkastom razlikom(11:2). Hrvatska nije uspjela zaustaviti napad naših susjeda predvođen Pažinom te je morala s -10(21:11) otići na pauzu nakon 10 minuta. Nešto smo bolje krenuli u drugu dionicu, ali onda zaredali s promašajima što je Srbija iskoristila da dođe do +15. Hrvatska je osim nekolicine iznimaka izgledala iscrpljeno i bez koncentracije u trenucima kada smo se mogli priključiti, ali su momci Damira Miljkovića sabrali glave pri kraju poluvremena te na njega otišli s zaostatkom od 8 poena(33:41).

Organiziranija Hrvatska na startu drugog dijela uspjela je nadoknaditi minus. Mobilna obrana i dobar protok lopte donijele su nam prvo vodstvo nakon početka utakmice – 47:46. Ni jedna ni druga momčad u ostatku treće dionice nisu bili previše napadački raspoloženi, no Hrvatska zahvaljujući Mateju Bošnjaku koji zabija 4 poena zaredom u 30. minuti, ide s +3(57:54) u zadnju dionicu. U njenom prvom dijelu napadi su ponovno mirovali, no to nam nije štetilo sve do 4 minute prije kraja kada Srbija opet uzima vodstvo(64:63) nakon kontre. Nastavilo se sa izmjenama vodstva i dalje, a na ulasku u zadnju minutu smo u egalu – 69:69.

Napad je tada imala Hrvatska, no Gizdavić promašuje polaganje, a Srbija uzvraća s druge strane i odnosi prednost na svoju stranu. Zatim smo imali priliku izjednačiti, ali Langović blokira pokušaj Rudana. Onda smo darovali 10 sekundi Srbima jer ih nismo uspjeli odmah faulirati, a kad jesmo Karapandžić je precizan s bacanjima. Bošnjak je u sljedećem napadu pospremio loptu u koš nakon dva promašaja,(-2), međutim ostalo je samo 4 sekunde. Ovaj put naša U-16 reprezentacija pravovremeno radi prekršaj, no nažalost Srbija je opet zabila oba bacanja i utakmica je bila završena – 75:71 poraz Hrvatske.

Roko Gizdavić je vodio Hrvatsku s 16 poena i 7 skokova, dok su Matej Bošnjak i Matej Rudan dodali po 15 i 14 poena, koliko je imao i Viktor Šarić. Nedovoljno za pobjedu – Srbija je imala najboljeg strijelca, Đorđu Pažina koji je imao 22 poena i 6 skokova, a Aleksandar Langović zabio je 17 poena.

Hrvatska – Srbija 75:71 (21:11, 20:22, 13:24, 22:14)

Hrvatska: Petrović -, Gizdavić 16, Lukačić 3, Rašić 0, Gulin 9, Perasović -, Rudan 14, Bošnjak 15, Škarica -, Šarić 14, Tisma -, Majić -.

Srbija: Mišković -, Andrić -, Pavičević 5, Karapandžić 13, Pažin 22, Agoč -, Živanović 5, Vasić 5, Langović 17, Marković 0, Tanasković 5, Popović 4.