Španjolska bolja od Rusije u borbi za broncu

Prije večerašnjeg velikog finala Srbije i Slovenije saznali smo i tko doma nosi broncu – to je  Španjolska koja je svladala Rusiju s 93:85 te doma tako nosi šestu medalju s EuroBasketa zaredom!

Španjolska je bolje započela susret – povela s 11-3 i na krilima raspoloženog Marca Gasola kontrolirala prednost kroz cijelu prvu dionicu(21:13) protiv Rusa koje je naravno predvodio odlični Shved kojeg je pokušavao zaustaviti Rubio. Problem za Španjolsku je bio što se upravo krajem početne četvrtine ozlijedio mlađi Gasol i uputio prema svlačionici, ali to nije previše zasmetalo Furiji čiji je napad bio nerješiva enigma za obranu Rusa – 45:28 je za još uvijek aktualne prvake Španjolce na odmoru.

U nastavku se Marc vratio na igru, a možete naslutiti da to nije pomoglo Rusiji da smanji zaostatak. Gasol je u manje od 7 minuta treće dionice zabio 11 poena i igrao kao da mu nikad ništa nije bilo. Rusija je dobila malo prilika za priključak, a kada su se i mogli spustiti ispod -10, nisu to uspjeli, ali u posljednjih 10 minuta ipak idu s relativno dostižnih -11(55:66).  No ono što nisu uspjeli prije, sada Rusima polazi za rukom te nakon poena Ivleva i Baburina dolaze na -8.

Španjolska više nije bila tako efikasna u zadnjim minutama, a aktivirale su se ruske rezervne snage – Fridzon, Dmitry Kulagin i Zubkov svojim šutevima dovode Ruse na -2 tri minute do kraja. Nesreća Rusa je ta što je onda stariji Gasol ušao u ritam i pogađao te skakao kada je bilo bitno. On je ipak nakon nekoliko promašaja Rusije stavio točku na i zakucavanjem kojim je doveo svoju zemlju na +8, a kasnije je potvrđena pobjeda s linije slobodnih bacanja.

Pau Gasol predvodio je brončane Španjolce s 26 poena, 10 skokova i 3 blokade, dok je Marc Gasol dodao 25 poena. Aleksey Shved zaključio je impresivno EP s 18 poena. Treba napomenuti kako je ova utakmica bila zadnja reprezentativna za velikog La Bombu, španjolskog beka Juana Carlosa Navarra.