Škrljevo slavilo u primorskom derbiju protiv Kvarnera

U zadnjem susretu 2016. godine za domaće klubove Škrljevo je u derbiju dočekalo Kvarner 2010 na Mavrincima. Domaći klub došao je do vrijedne, treće pobjede u A-1 ligi rezultatom 83-72 te pobjegao od lokalnog rivala na ljestvici.

Jedni i drugi otvorili su susret promašajima, a prvi poen na utakmici postigao je play Škrljeva Williams, dok je Vucić odgovorio s druge strane. Veljačićevo polaganje odvelo je Kvarner na prvu veću prednost 9-4, no brzo se vratilo Škrljevo. Očekivano, igrala se tvrda utakmica na početku, a gosti su vodili zahvaljujući raspoloženom Mauru Veljačiću koji je već u prvoj četvrtini ubacio 12 poena ukljujući 2 trice.  Kvarner je tako nakon prvih 10 minuta imao prednost 19-15.

Drugu dionicu otvorio je dobro Antunović sa svoja prva 4 poena. Nakon obrambenih propusta, Škrljevo se malo skoncentriralo te je izjednačilo, no nisu mogli zaustaviti fantastičnog Veljačića koji zabija treću tricu. Ali iz Kvarnera nisu računali na seriju Nicka Cooka koji je zabio dvije dvice zaredom te doveo svoj klub u vodstvo, a slobodnim bacanjima pridružio mu se i sunarodnjak Williams. Njih dvoje odveli su Škrljevane na +4, koji su polako počeli iskorištivati mane Kvarneraša u reketu. Atmosferu u dvorani dodatno je zakucavanjem podigao Dino Stipčić, a njegovi kolege Konjević i Williams pobrinuli su se da Škrljevo stigne na svoju najveću prednost od 7 razlike. No, 1.5 sekundi prije kraja poluvremena Cook radi prekršaj na Veljačiću iza linije za tri te omogućuje beku Riječana da smanji na pristojniju razliku uoči predaha na kojem je rezultat glasio 40-36 za domaćine.

U drugo poluvrijeme se ušlo s mnogo pogrešaka s obje strane, ali Štimac je ubrzo zabio prvi koš u nastavku. Uzvratili su Cook i Williams s druge strane, no Kvarner nije dopuštao Škrljevu da pobjegne. Kučan je tricom doveo Kvarner na samo -1. Međutim, Konjević je svojim koševima održavao prednost na strani Škrljeva. Njegovoj baraži poena priključio se ubrzo i Palčić osobnom serijom  6-0, što je rezultiralo najvećom prednosti Škrljeva dosad, +9. Kvarner se uspio pribrati u napadu, ali nikako nije uspijevao spojiti nekoliko obrambenih reakcija zaredom. Pred kraj četvrtine činilo se da će Kvarner uspjeti otopiti prednost Škrljeva do kraja, ali Barnjak je nakon dva pogođena bacanja izgubio loptu, što je Palčić iskoristio da četvrtinu završi jednim pogođenim bacanjem za konačnih 60-54.

Zadnjih deset minuta otvorili su Kučan i Konjević, koji su razmijenili trice. Međutim, Kvarner je bio raspoloženiji u ofenzivi te je ubrzo koševima Veljačića i Štimca došao na samo –2, 63-61. Svaki put kad se činilo da će Kvarner izjednačiti, dogodila bi se pogreška u tranziciji lopte. No, Škrljevo nije imalo ništa više sreće jer je potpuno izgubilo ritam u napadu.

Barnjak je napokon uspio , pet minuta prije kraja, kazniti sterilnu igru Škrljeva te je izjednačio na 65-65. Igre obiju momčadi počele su se raspadati u zadnjim minutama susreta, gdje se više nije znalo tko pije, a tko plaća. No, Škrljevo je bilo spretnije te je serijom 8-5 došlo do vodstva 73-70. Kvarner je počeo hvatati umor, što se najviše vidjelo na Veljačiću koji gubi ključnu loptu dvije minute prije kraja što Williams iskorištava za novi koš i prednost 75-70. Sve je to bio početak kraja za Kvarner, koji je potpuno izgubio kompas u obrani i napadu te je to Škrljevo iskoristilo za novu seriju od 8-2 te konačnih 83-72.

Davor Konjević i Brian Williams s 21 košem bili su nezaustavljivi tandem kod Škrljeva. Vrijedi spomenuti i dvoje DinaPalčića i Stipčića koji su kombinirali za još 26 poena. Kod Kvarnera dominantna sila je bio Mauro Veljačić, koji je susret završio s 26 koševa. Kalpić, Kučan i Štimac imali su po 9 poena.

Škrljevo sada čeka odmor do 21.1., dok Kvarner 5.1. igra zaostalu utakmicu protiv Gorice.

Škrljevo – Kvarner 2010 83-72 (15-19,25-17, 20-18, 23-18)

Škrljevo: Cook 9, Konjević 21, Williams 21, Stipčić 13, Palčić 13, Vodopija 4, Radunić, Boban 2

Kvarner 2010: Veljačić 26, Kalpić 9, Štimac 9, Kučan 9, Barnjak 7, Vucić 4, Antunović 4, Gilbert 4.