Šesti dan Rio 2016

kuzminkas

Uz utakmicu naše reprezentacije, o kojoj pročitajte ovdje, šestog dana košarkaškoga turnira u Riju igrale su se još dvije utakmice skupine B. Španjolska je tražila odmazdu za prijašnje poraze protiv Nigerije, dok su snage odmjerile i dvije stopostotne ekipe, Litva i Argentina.

Španjolci i Nigerijci su bili u istoj poziciji nakon dva poraza u dvije utakmice, ali za Španjolce je to naravno bila potpuna katastrofa i morali su dobiti ovaj meč. Sergio Scariola je izbacio Mirotića iz startne petorke i stavio Reyesa ne bi li dobio veću pouzdanost u obrani, dok se nakon ozljede u Nigerijcima u sastav vratio Gbinije. Na početku se činilo da bi sve trebalo biti lagano za Furiju te su na krilima Rubija i Gasola vodili 25-11 nakon prvih 10 minuta.

Ali Ben Uzoh s 8 poena u drugoj četvrtini donosi samo -2 svojoj ekipi prije predaha, a španjolska noćna mora na ovom turniru kao da se nastavila kad su Nigerijci i poveli u trećoj četvrtini te su se cijelo vrijeme držali zahvaljujući  odličnom Chamberlainu Oguchiju, MVP-u Afrobasketa prošle godine koji je zabio čak 7 trica. No kada su Nigerijci malo stali u napadu, tada big men Španjolske Reyes i Gasol svojim koševima i dobrom obranom odvode Španjolsku do prve pobjede od 96-87.

Reyes je opravdao povjerenje Scariole jer je uz obrambeni doprinos imao 9 poena i 9 skokova, a prvi strijelac ponovo je bio Gasol sa 16 poena. Oguchi je na kraju završio s 24 poena i 4 asista.

Dan su zatvorile Litva i Argentina , koje su tražile nastavak pobjedničkog niza. Litva je krenula s novim bek- šuterom u petorci, a to je bio talentirani Marius Grigonis, dok se Sergio Hernandez  odlučio za jednog prava centra na startu- Roberta Acunu. Utakmica je bila uglavnom u egalu, no Litvanci se malo odvajaju kada je krenuo zabijati Mindaugas Kuzminkas. Nisu se dali ipak Argentinci predvođeni Ginobilijem i Nocionijem, ali ono što je napravilo veliku razliku su bila slobodna bacanja. Ginobili ih je izborio puno po običaju: čak 17, no samo 10 njih je pogodio (ukupno 12 promašenih za Argentinu ), dok je cijela ekipa Litve promašila samo 3. Na kraju je prekaljeni Renaldas Seibutis zaključio utakmicu s 5 pogođenih bacanja te polaganjem za pobjedu od 81-73.

Kuzminkas je dobio nešto više minuta nego prije te je odigrao pravu utakmicu i predvodio Litvu s 23 poena i šutom od skoro 70 %. Mantas Kalnietis ponovo je odigrao odlično: 17 poena, 7 asistencija i 5 skokova. Ginobili je na kraju završio s 22 poena, a Nocioni i Scola su imali po 14 i 12 poena, ali bilo je tu previše promašenih šuteva za argentinsku trojku.

Nakon 3.kola Litva je ostala jedina reprezentacija bez poraza i tako ima prvo mjesto u skupini. Slijede Argentina, Hrvatska, Španjolska , a zasada ne prolaze  Brazil i Nigerija. Svašta se tu još može dogoditi s obzirom da nitko nije osigurao prolaz niti sigurno ispao. Hrvatska, nakon važne po sljedeću utakmicu igra protiv Nigerije i pobjedom bi došla na koračić do četvrtfinala tj. samo bi je puka teorija mogla izbaciti s turnira u Riju. Iako nam atletične reprezentacije poput Nigerije ne leže, kvaliteta naših igrača trebali bi biti previše za prvake Afrike i nadajmo se da ćemo u nedjelju ujutro slaviti prolazak dalje.