Prvo kolo ECL: Uraganski AEK i Tenerife zadivili publiku

fiba-bclZavršeno je prvo kolo Fibine Lige prvaka, u kojoj se natječe i jedan naš predstavnik, Cibona.

U grupi A sezonu su uspješno otvorili Banvit, Aris, Nymburk i Monaco. Banvit je uspio uzeti pobjedu protiv izraelskog Ironi Naharya tek u zadnjoj četvrtini, gdje su uspjeli pobjeći na veću razliku osvojivši četvrtinu s 18-9 te utakmicu s 83-70. Ključni faktor u njihovoj pobjedi je bila nadmoć Banvita u skoku, gdje su nadskakali Izraelce 39-26.

Aris je iznenadio slovenski Helios u gostima te je uzeo pobjedu s 62-54. Češki Nymburk imao je problema u prvoj četvrtini protiv Bakkena, da bi zato u drugom poluvremenu stisnuli u obrani te uzeli pobjedu s 75-57. Monaco je jedini u ovoj grupi iskoristio prednost domaćeg terena te je u vrloj zanimljivoj utakmici nadvisio njemački Skyliner, 65-47.

U grupi B uspješni su bili Avtodor, Maccabi Rishon, Le Mans i Pinar Karsiyaka. Avtodor je na krilima Tomislava Zubčića (19 koševa, 9 skokova) uzeo je tijesnu pobjedu protiv Khimika s 80-77. Le Mans se u prvoj četvrtini mučio protiv Umane da bi ih bez problema riješio u sljedeće tri četvrtine za konačnu pobjedu 68-49.

Maccabi te Pinar Karsiyaka nisu imali prevelikih problema protiv svojih suparnika ( Kataja Basket, Oradea), koji su pružili solidan otpor, ali to im nije bilo dovoljno za ništa više od poraza.

U grupi C mogli smo svjedočiti nevjerojatno napetim utakmicama. Tyrone Brazelton bio je prvo ime susreta između Rosa Radoma i PAOK-a, gdje je on predvodio poljsku momčad do pobjedu (95-83) s nevjerojatnih 36 koševa! Openjobmetis je odličnom trećom četvrtinom došao do tijesne pobjede protiv ASVEL-a, koji se pokušao vratiti u zadnjih 10 minuta igre, ali ostali su kratki za jedan poen, 83-82.

EWE Baskets uspio je sačuvati svoju pobjedu, 77-76, protiv Ventspilsa, kojem nije pomoglo ni 19 koševa Deana. Neptunas je na američki pogon ( Drew 17, Grant 13) uzeo pobjedu protiv Usaka s rezultatom 65-67.

Grupa D je na našu žalost ovog utorka bila kobna za Cibonu, koju je Tenerife potopio s čak 28 razlike (85-57). No, zato je drugi ABA ligaš bio uspješan. Mornar je uspio otvoriti svoju avanturu u Europi pobjedom nad Oostendeom, 74-72.

Scandone je bez problema riješio enigmu zvanu “Mega Leks”. Kontrolirali su utakmicu od početka do kraja te su zasluženo obranili domaći teren s 84-70. U zadnjoj utakmici ove grupe Juvntus je isto obranio domaći teren, pobjedivši francuskog predstavnika, Strasbourg, 91-84.

U zadnjoj skupini mogli smo vidjeti gaženje Szolnokia od strane AEK-a, koji nije imao milosti za košarkaše mađarskoga kluba. Na sreću Szolnokia, rezulgtat se na kraju zaustavio na “samo” +43, 92-49.  Ostale utakmice nisu imale tako zvučne rezultate. Bešiktaš je bez većih problema pobijedio Spirou s 92-75, dok je Partizan u zadnjoj sekundi košem Birčevića uzeo pobjedu nad Ludwisburgom, 65-64. Banco di Srd i Stelmet igrali su zadnju utakmicu prvog kola, gdje je kao uspješniji a kraj dana, izašao Srd, s pobjedom 74-70.

Rezultati:( Za boxscore i širu statistiku, otiđite na Eurobasket.com)

Monaco  65-47   Fraport SKY
Bakken  57-75   CEZ Nymburk
Helios  54-62   Aris
Ironi Nahari  70-83   Banvit BK