Pregled NBA lige: Clippersi i Cavsi na vrhu, odlični DeRozan

demar-derozanNakon tri tjedna, NBA ljestvicu predvode Cleveland Cavaliersi i Los Angeles Clippersi. Cleveland (8-1) je proteklog tjedna doživio prvi poraz i to od Atlanta Hawksa koji su sa svojim 7-2 omjerom odmah iza Cavsa na Istoku. Nakon što su kao NBA prvaci posjetili Bijelu kuću, krenuli su opet s pobjedama, točnije upisali su dvije protiv Washingtona i Charlottea. LeBron James nastavio je s pisanjem povijesti pa je ovaj tjedan postao najmlađi igrač koji je prešao granicu od 27 000 poena te tako tu titulu oteo dosadašnjem vlasniku, Kobeu Bryantu.

L.A. Clippersi iznenađujuće se drže na vrhu zapadne konferencije. Glavne violine momčadi Chris Paul i Blake Griffin su na svojoj razini, no glavni razlog odličnog starta je to što imaju prvu obranu lige( najmanje primljenih poena na 100 posjeda) te savršeno raspoređen napad u koji je uključena cijela momčad. Sve to rezultiralo je s 10-1 startom koji je najbolji u povijesti franšize, a trenutačno su na nizu od 7 uzastopnih pobjeda. Hoće li i koliko dugo izdržati nalet favorita za naslov- G.S. Warriorsa ostaje za vidjeti, no sigurno je da bi ove godine dvoboji ova dva ionako velika rivala trebali biti još zanimljiviji.

A igrač koji je veliko iznenađenje sezone definitivno je DeMar DeRozan. Beku Toronta(7-2) gotovo nitko nije predviđao napredak ili borbu za MVP-a ove sezone, no DeRozan je odlučio razuvjeriti sve i u početna tri tjedna pružio fantastične partije. Njegov mid -range šut i prodori pod koš enigma su svakog igrača koji ga čuva, a s 306 poena u dosadašnjih 9 utakmica može se pohvaliti da su bolje u istom broju početnih utakmica zabili više samo Jordan, Abdul-Jabbar i Rick Barry . Ovaj tjedan zabilježio je 34. 7 poena te tome uspio dodati 4.7 skoka i 4.2 asistencije za 3-0 omjer Raptorsa. Postotak šuta ? Izvrsnih 53.6 %. Naravno, bio je igrač tjedna u istočnoj konferenciji.

James Harden proglašen je igračem tjedna na Zapadu. Protekli tjedan je Harden ubilježio dva triple-doublea uz partiju od 32 poena i 15 asista protiv Washingtona te doveo Houston Rocketse (5-4) do tjednog 2-1 omjera. Tako je eksperiment Mikea D’Antonija s Hardenom na jedinici očito profunkcionirao za statistiku Bradonje, no upitno je kako će to utjecati na ukupni uspjeh Raketa ove sezone.

HRVATI U NBA-u

Dario Šarić počinje pružati sve bolje partije za 76-erse koji nakon slavlja nad Indianom imaju i prvu pobjedu sezone. U tjednu iza njega Šarić je bilježio 11.3 poena i 7 skokova, a imao je i prvi double-double u NBA karijeri(14 poena i 12 skokova).

Bojan Bogdanović u proteklih 7 dana ubacivao je prosječno 11 poena, a najbolji je bio u jučerašnom porazu od Clippersa gdje je ubacio 18 poena uz šut 8-11. Njegov kolega Justin Hamilton imao je također solidan tjedan uz prosjek od 10 poena, uz rekord karijere protiv Knicksa (21 poen). Mario Hezonja ovaj tjedan je gotovo u potpunosti ispao iz rotacije Orlando Magica. Nakon što je imao 11 poena protiv Minnesote, Frank Vogel nije mu dao ni minute u sljedeće dvije utakmice da bi u jučerašnjoj u 5 minuta promašio svih 5 šuteva.

Hezonjin suigrač Damjan Rudež dobio je ovog tjedna čak 40 minuta igre, no iz tek 4 šuta postigao je dvije trice. Draganu Benderu pruženo je više minuta u posljednje 4 utakmice, a postizao je u prosjeku 5 poena. Ivica Zubac igrao je jednu utakmicu-7 minuta u porazu Lakersa te ubilježio 1 poen i 2 skoka.