Pregled ABA lige: Teški porazi Cedevite i Zadra

aba_liga-svgDrugo kolo ABA lige je iza nas, na sreću hrvatskih predstavnika.

Cedevita je nakon Budućnosti, nastradala i kod Crvene Zvezde. Iako su košarkaši Cedevite ušli bolje u utakmicu, nije dugo trebalo izabranicima Zvezde da poslože svoje redove. Nakon početnog vodstva Cedevite, Crvena Zvezda radi seriju 11-0 i nakon prve četvrtine već odlazi na +8 (15-7). Zagrepčani su se pokušali vratiti svojom serijom, ali nisu bili uspješni. U trećoj četvrtini Zvezda je povećala svoje vodstvo na velikih +22. Zadnja četvrtina prošla je u revijalnom tonu, za konačnu pobjedu Crvene Zvezde, 88-64.

Džanan Musa je bio najefikasniji igrač Cedevite s 12 poena (2sk, 2as), Ra’Shad James susret je završio s 11 poena (5sk), a Karlo Žganec s deset poena (3sk).  Marko Simonović (16p) i Charles Jenkins (15p, 3sk) bili su najefikasniji igrači pobjedničke momčadi.

Zadar se držao u prvoj četvrtini, međutim podgorička Budućnost je bila prevelika prepreka za njih. Jedino je u prvoj četvrtini trajala rezultatska napeost (25-25), da bi se u drugoj četvrtini Crnogorci odvojili na +11. U trećoj četvrtini nastavili su igrači Budućnosti u istome tempu te su u jednom trenutku došli i do +20 sredinom treće četvrtine (70-50). Zadrani su se pokušali vratiti na krilima Mazalina i Marinkovića, ali nisu uspjeli doći bliže od +10. Na kraju su morali priznati svoj poraz, 89-105.

Boris Barać s 23 poena (7sk, 3as, val. 26), Mislav Brzoja (18p, 4sk, 5as) i Ivan Marinković (18p) bili su najbolji igrači Zadra. Sead Šehović (26p, 6as), Shawn James (18p, 7sk) i Boris Savović (18p, 5sk) predvodili su Budućnost koja je u tri dana pobijedila dva hrvatska predstavnika.

Cibona se uspjela izvući u dramatičnoj završnici protiv Mornara te je jedina u tercetu hrvatskih predstavnika uspjela osigurati pobjedu. Ciboni je pripalo prvo poluvrijeme, gdje su predvođeni Šakićem i Johnsonom, izgradili prednost od 11 koševa. Crnogorski predstavnik krenuo je u jačem tempu u drugom poluvremenu te su uspjeli učiniti utakmicu napetu opet, ponajviše zahvaljujući Jonesu.

U zadnju minutu uspjeli su doći i do vodstva (87-85), ali Marić je s linije slobodnih bacanja okrenuo rezultat u korist Cibone (88-87). Dickerson opet okreće ploču na stranu Mornara slobodnim bacanjima, da bi onda se ipak sreća osmiješila Cibosima. Marić je promašio svoje drugo bacanje, ali lopta pada u ruke Žižiću, koji zabija svoja dva slobodna bacanja za konačni rezultat 91-89. Dickerson poslije njega nije uspio zabiti svoja slobodna bacanja te je slavlje Zagrepčana moglo započeti.

Željko Šakić je s 27 poena (4sk) bio najefikasniji Cibos, Žižić je ubacio 19 poena (7/8 za dvicu), uz šest skokova i dvije blokade, dok se na 15 poena (4sk, 3as) zaustavio ElijahJohnsonCole Dickerson upisao je 33 poena za poraženu momčad uz četiri skoka i dvije asistencije.

U ostalim susretima nije bilo previše iznenađenja. Favoriti (Partizan Igokea, FMP) bili su sigurni protiv svojih protivnika. Zoran Vrkić je opet zabio 11 koševa, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu njegovog Karpoš sSokola protiv Igokee.

Cibona – Mornar 91-89 (28-16, 20-21, 23-28, 20-24)

Cibona: Šakić 27, Marinelli 2, Marić 12, Čorić, Šiško 1, Johnson 15, Rozić 9, Sulejmanović, Slavica, Joksimović 6, Žižić 19, Gospić
Mornar: Jones 15, Krstić 3, B. Radunović 12, Vujošević 2, Čalić 7, Mijović, M. Radunović, Pantić 3, Dickerson 33, Ellis 2, Hadžibegović, Waller 12

Crvena Zvezda – Cedevita 88-64 (15-7, 23-25, 28-12, 22-20)

Crvena Zvezda: Rebić 9, Dangubić 7, Mitrović 4, Lazić 4, Simanić 3, Dobrić 2, Simonović 16, Jenkins 15, Gudurić 7, Jović 3, Kuzmić 8, Bjelica 10
Cedevita: James 11, Krušlin 2, Katić, Babić, Žganec 10, Musa 12, Bilan 6, Stockton 6, Hopson 6, Begić 7, Dukan, Arapović 4

Budućnost – Zadar 105-89 (25-25, 32-21, 25-22, 23-21)

Budućnost: Reynolds, Williams 6, James 18, Subotić 6, Šehović 26, Baćović 4, Slavković, Ilić, Savović 18, Nikolić 10, Popović 5, Vranješ 12
Zadar: Vladović 16, Jelenković, Krajina 2, Jurica 5, Špaleta, Brzoja 18, Marinković 18, Tomas, Barać 23, Vrkić, Mazalin 7