Poznati svi putnici na EuroBasket2017

Jučer je završilo i posljednje kolo kvalifikacija. Sada više nema nikakvih nagađanja i kalkulacija te slobodno možemo reći da su putem kvalifikacija svoj plasman na EuroBasket2017 izborile Rusija, Mađarska, Belgija, Slovenija, Njemačka, Poljska i Gruzija kao prvoplasirane u skupini. Dok Island, Velika Britanija, Ukrajina i Crna Gora putuju na EuroBasket putem poretka drugoplasiranih. Turska, Rumunjska, Finska i Izrael sudjelovati će kao domaćini. Španjolska, Litva, Francuska, Srbija, Grčka, Italija, Češka, Latvija i naravno HRVATSKA su svoj plasman još osigurale na EuroBasketu2015.

14408838_1206282186088649_124159253_n

Mađarska je nastavila svoj odličan niz te je jučer pobijedila Makedoniju 63:61. Mađari su zasigurno najveće iznenađenje ovih kvalifikacija. I ovaj put su igrali na visokoj razini, ali s velikim problema problemima preuzeli vodstvo nad gostima Makedoncima. U prvoj četvrtini gubili su sa sedam razlike(18:25), a u trećoj četvrtini su napokon uspjeli izjednačiti(46:46). Csaba Ferencz bio je najbolji Mađar s 18 poena, a Aleksandar Kostoski se dokazao među Makedoncima s također 18 poena. Ako kažemo da su Mađari veliko iznenađenje kvalifikacija možemo reći da su onda Makedonci razočarali i podbacili. Od njih smo ipak očekivali puno više. Mađarskoj će ovo biti 15.nastup na ovakvom natjecanju te veliki povratak nakon 18 godina pauze.

Susjedi Crnogorci izgubili su od Gruzije rezultatom 84:90, ali ipak će nastupati na EuroBasketu. Domaćini su svaku četvrtinu završili porazom. Nikola Vučević cijelu je utakmicu Crnu Goru držao na nogama te je na krilima navijača postigao 17 poena. Zaza Pachulia postigao je čak 21 poen za uvjerljivu pobjedu. Na kraju utakmice gubitnici nisu imali razloga za žaljenjem i tugovanje.

14409251_1206280792755455_1192184366_n

Najveći tragičar kvalifikacija je Nizozemska. Ne samo da nisu izborili plasman na EuroBasket već su ih Nijemci jučer pregazili kao plitak potok rezultatom 51:82. Nizozemska je iz četvrtinu u četvrtinu tonula kao Titanic. Nitko na parketu na strani Nizozemske nije našao načina da se suprotstavi velikoj Njemačkoj. Ovo je zasigurno jedan od većih poraza domaćina Nizozemske. Maodo Lo postigao je najviše poena za Njemačku, njih 11, a Charlon Kloof sedam poena više od LO. Nizozemskoj ne ide u prilog ni to što su ispali razlikom 4-2, a Britanci prošli s 3-3 zbog toga što se utakmice protiv posljednjeg u skupini brišu.

Susjedi Slovenci pokazali su svoju nadmoć nad domaćinom Ukrajinom 69:80. Ukrajina je dobro ušla u utakmicu te je na kraju prve četvrtine vodila(17:15). U trećoj četvrtini opet je prešla u vodstvo no u samoj završnici igra je osjetno pala te se to i odrazilo na rezultatu u korist gostiju, naših susjeda. Sve od sebe dao je Goran Dragić postigavši impresivna 22 poena. Igrač Utakmice kod Ukrajinaca je Denys Lukashova s 14 poena.

Spomenimo još i uvjerljivu pobjedu Poljske nad Estonijom(63:94). Te poraz Kosova 63:67 od gostiju Bugara.

djpbsfgshewg7b3yu9kfja

Detaljnije rezultate svih utakmica pogledajte na službenoj stranici.

Photo by FIBA.

Ove kvalifikacije pružile su nam velika uzbuđenja, neizvjesnost, neka iznenađenje te mnogo izvrsnih poteza na parketu. Jedno od takvih iznenađenje je Rumunjska koja se na EuroBasket vraća nakon punih 30 godina posta. Sad kad znamo sve sudionike preostaje nam samo čekati ždrijeb koji će se održati 22.11. Zanimljivost je ta da domaćin može izabrati jednu momčad s kojom želi biti u skupini.