Polufinale Rio 2016

teodosićDošli smo i do predzadnjeg dijela olimpijskog turnira u Riju. 4 najbolje reprezentacije tražile su ulazak u finale i osiguranu medalju oko vrata. SAD je novog izazivača imao u Španjolskoj, dok se drugi finalist odlučivao između Srbije i Australije.

SAD i Španjolska u Pekingu i Londonu susreli su se u finalu, a Španjolci su sada osvojili drugo mjesto u skupini te je tako ždrijeb ove ekipe spojio prije očekivanog. Generacija španjolskih košarkaša koja je već pomalo na oproštaju tražila je zadnju priliku za olimpijsko zlato, a da su bili motivirani vidjelo se već od starta. Njihova obrana i Pau Gasol su bili na razini, međutim kad su Amerikanci također dobri obrambeno i kad dominiraju u reketu nitko drugi nema šanse. Velike zasluge za to pobrao je Deandre Jordan, a Ameri su nakon izjednačenih par minuta otišli na prednost od 9 razlike do kraja prve četvrtine. Španjolci se u život vraćaju dobrim šutem u drugoj četvrtini, no nije dugo trebalo SAD-u da se ponovo odlijepi, a raspoložen je bio Klay Thompson koji svojim koševima ne dopušta Španjolskoj da bude u egalu. Furija se serijama u zadnjoj dionici ponovo približava, ali priliku za doći na zaostatak od 7 poena propušta Sergio Rodriguez faulom u napadu. Tad je bilo jasno da SAD ide u finale, iako se Španjolci nisu dali, ali dalje od -6 se nije moglo. 82-76 je konačan rezultat kojim je SAD osigurao 18.medalju na OI, jedino je nisu osvojili na OI u Moskvi 1980. zbog bojkota svih američkih sportaša.

Deandre Jordan bio je ključni faktor utakmice s 9 poena, 16 skokova i 4 bloka. Prvi strijelac je bio razigrani Klay Thompson s 22 poena. Pau Gasol po običaju najbolji Španjolac s 23 poena i 8 skokova.

Susret Srbije i Australije trebao je biti jako napet, a mnogi su favorizirali Boomerse. Ali ono što se dogodilo nitko nije mogao predvidjeti. Australija je zaista pokazivala najljepšu košarku turnira, no Srbija je u ovom susretu neutralizirala sve njihove snage. Bio je to loš dan za Australce u napadu sa svih pozicija, a za to je bila zaslužna fantastična srpska obrana. Ponajbolji šuter turnira Patty Mills gotovo pa da nije imao milimetar prostora pri pucanju, a kreacija Matthewa Dellavedove svedena je minimum (samo 2 asista). Sve to rezultiralo je s mizernih 14 poena Australije na kraju prvog poluvremena, brojke koju je Australija na turniru s lakoćom prebacivala u prvoj četvrtini!  Srbija nije imala takvih problema s efikasnošću te je na krilima odličnog Miloša Teodosića vodila 21 razlike na poluvremenu. Australci su malo došli na svoje u drugom dijelu, no Srbija je predobro igrala da bi dopustila ikakav preokret i tako izborila novi okršaj s Amerikancima pobjedom 87-61.

Miloš Teodosić imao je 22 poena i 5 asistencija, dok je Stefan Marković završio bez promašaja iz igre i s 14 poena i 5 asistencija. Teško je izdovjiti raspoloženog kod Australije, ali najbolji strijelac bio je Patty Mills s 13 poena, no malo to vrijedi kad mu je šut bio 38 posto, a pogodio je jednu tricu od devet šutiranih. Ništa bolji nisu bili ni ostali pa je trica Australaca bila nevjerojatno loših 13 %.

SAD-u će zadnju prepreku do olimpijskog zlata predstavljati Srbija, kao i 1996. u Atlanti. Srbija je  pružila najveći otpor Amerikancima dosada, ali bez obzira što ovaj sastav SAD-a nije najveće moguće kvalitete čini su da su dovoljno dobri da dođu do pobjede protiv svakog. Hoće li Srbija ponovo namučiti Amerikance ili će se oni lagano prošetati do trećeg uzastopnog zlata ostaje nam za vidjeti u nedjelju u 20 i 45 po našem vremenu. Borba za broncu Španjolske i Australije odigrat će se također posljednji dan OI-a u 16 i 30.

Potez dana: Deandre Jordan

D.J. je dominirao ovom utakmicom, a to je potvrdio i ovim put-back zakucavanjem.