Izvrsna Slovenija u košarkaškoj poslastici protiv Latvije do polufinala EuroBasketa

U drugom susretu četvrtfinala EuroBasketa vidjeli smo reprizu osmine finala s prošlog europskog prvenstva – samo što su ovaj put Slovenci bili ti koji su mogli uzdignute glave otići s terena.

Razigrano i efikasno  u susret ulaze jedni i drugi, a pomak u napadu za Slovence je donio Anthony Randolph koji je prvi put na turniru bio u startnoj petorci. Latvija je bila prva koja je malo posustala, a to su naši susjedi znali iskoristiti – brzim napadima i odličnim protokom lopte ubijali su latvijsku obranu te su došli na 30:15 u 8.minuti ogleda. Na krilima čak 13 poena Dragića, Slovenija je zaključila četvrtinu s 34:23. No probudio se onda Porzingis koji uz pomoć Timme uspijeva dovesti do -4 u drugoj dionici. No tek kad je Dragić izašao iz igre, za Sloveniju počinju nevolje. Davis Bertans zabija 6 poena zaredom, a slovenska obrana više nije bila ista te je dopustila 11-2 seriju Latviji kojem je ona došla na +4 uoči odlaska na odmor.

Slovenija se vratila u vodstvo nakon 2 i pol minute i sve se opet vrtilo na mlin momčadi Igora Kokoškova. Brzo su se Slovenci posložili, napravili 11-0 seriju i ostavili protivnika bez pogotka skoro 4 minute. Latvija se u napadu trgnula tek na kraju treće dionice, no dovoljno tek da otiđu s –10(66:76) u zadnjih 10 minuta. Dragocjene minute bez Dragića Latvija je ipak znala koristiti – vrlo brzo su zateknuli Slovence bez svog playa te smanjili na startu posljednje dionice na samo –2. Ipak, čudesni Dončić s polaganjem te dvije trice, od kojih jedne s 9 metara, dovodi zatim svoje na +9.

Latvija se međutim nije htjela predati – Bertans prvo pogađa dvicu, da bi Porzingis pokazao tko je gazda sa 7 poena zaredom, a svojom jedinom tricom doveo je Latviju na minimalan koš zaostatka uoči zadnje dvije minute. No, Prepelič s bacanjima te Dragić floaterom imaju na kraju zadnju riječ u utakmici protiv Latvije koja više nije znala uzvratiti – bilo je to za +5 Slovenije koja je kasnije potvrdila pobjedu 103:97 sa linije slobodnih bacanja.

Luka Dončić imao je 27 poena i 9 skokova, dok je Goran Dragić(+19) završio s 26 poena, 8 asistencija i 6 skokova u pobjedi Slovenija kojom su drugi put u povijesti izborili EP. Kristaps Porzingis imao je 34 poena i 8 skokova, ali nije na kraju pomoglo Latviji da prođe dalje, već Slovenija ide u okršaj sa Španjolskom u četvrtak navečer.