Hrvatska teže od očekivanog otvorila EuroBasket pobjedom

Hrvatska je EuroBasket 2017 otvorila pobjedom!

Petrović je s Tomasom umjesto Simonom krenuo u prvoj petorci te je to bila promjena u odnosu na pripreme. Hrvatska je krenula bolje u susret (11-5 nakon 5 minuta) protiv Mađara koji su agresivnošću pokušavali ometati našu igru, no kako smo upadali u probleme s prekršajima i kako su počeli izlaziti iz igre startni igrači, počeli smo padati. Obrana nam nije bila na razini, a Mađari su timskom igrom uspjeli doći do vodstva prvi put minuta do kraja prve četvrtine. Hanga je tricom odveo svoju momčad na 18:15, no do kraja četvrtine smo izjednačili i 20:20 je uoči prve pauze.

Problemi u obrani za našu reprezentaciju su se nastavili na početku druge dionice, a Mađarska je preuzela inicijativu, pogotovo u napadačkom skoku. Držali smo se još i dobro, unutar -3, s obzirom da brojne napade koje su dobivali, Mađari nisu iskorištavali. Nakon poena Tomasa i Šarića prvi put smo dobili malo veću prednost u ovoj četvrtini(35:31). Osim što smo pokazali malo više energije u tranziciji, mađarski napad nam je i dalje stvarao probleme koji nisu bili očekivani, no ipak s 39:36 idemo na odmor.

S lošom igrom u oba smjera smo nastavili i u drugome poluvremenu što je Mađarska iskoristila da zadrži minimalni priključak za na nama kroz cijelu četvrtinu. U napadu nismo imali inspiracije te je sve išlo preko naših glavnih vedeta – Simon i Bogdanović bez prethodno smišljenih akcija su zabijali svoju kvotu koševa. Mađari su s druge strane bez milosti iskorištavali svaku našu izgubljenu loptu, kao i svaku našu rupu u obrani koja danas nije bila na nivou. Bez energije i kontrole reketa naša obrana u kombinaciji sa hero ball napadom dala je Mađarima vodstvo od pola koša razlike pred zadnju četvrtinu, 52-53.

U zadnju četvrtinu smo napokon ušli s toliko potrebnom energijom. Napokon smo počeli kontrolirat reket što je u kombinaciji s smislenijim napadom donijelo veliku seriju  – 8-0. Mađare je u život uspio vratiti Vojvoda s tricom za -4 (56-60), ali umor se počeo akumulirati u njihovim redovima te više nisu mogli energetski parirati našoj reprezentaciji kojoj je falilo samo malo više preciznosti da zaključi utakmicu. Taj trenutak smo napokon dočekali dvije i pol minute nakon što trice Bogdanovića koja je Hrvatsku napookon odvela na prvu dvoznamenkastu prednost (+11, 56-67). Do kraja susreta Mađari su uspjeli zabiti počasni koš za konačnih 58-67.

Bojan Bogdanović predvodio je Hrvatsku s 23 koša i 7 skokova, dok je Dario Šarić pridiodao 15 koševa. Kod Mađarske je najbolji bio Perl s 12 ubačaja, dok se Hanga (izašao zbog ozljede) i Vojvoda nisu previše istaknuli statistički. Hrvatska sljedeću utakmicu igra već sutra protiv Rumunjske u 19:00

Hrvatska – Mađarska (20:20, 16:19, 13-17,15-5)

Hrvatska: Krušlin 0, Popović 2, Simon 5, Šarić 15, Ukić 6, Žorić 0, Planinić 6, Bender 2, Buva, Ramljak, Tomas 8, Bogdanović 23

Mađarska: Rujak 0, Allen 5, Keller 8, Wittman 2, Hanga 5, Vojvoda 11, Kovacs 0, Toth, Ferencz 7, Perl 12, Karahodžić, Eilingsfeld 8