Hrvatska slavila protiv Slovenije na otvaranju opatijskog turnira!

Hrvatska i Slovenija otvorile su trodnevni pripremni turnir za EuroBasket u Opatiji pred prepunim tribinama dvorane Marina Cvetkovića, a u napetom dvoboju susjeda izabranici Ace Petrovića su ipak došli do pobjede.

Prije utakmice dodijeljen je nagrada za košarkaša godine u izboru Večernjeg lista, a ona je pripala Bojanu Bogdanoviću.

Bolje je krenula Slovenija – 7-0 seriju gosti su napravili u minutu i pol. Šarić je uzvratio s naše strane, no s dva promašena zicera Planinića nastavila se stagancija u našem napadu. Slovenija je dobro limitirala našu igru na perimetru, no da dođemo do zraka pobrinuo se Luka Žorić s pet poena zaredom. Međutim, Slovenija je stalno pronalazila rješenja na napadu te prvenstveno tricama održavali svoje vodstvo oko +6. S time su i završili prvu dionicu(19:25)

Drugu četvrtinu otvorio je pogotkom Bogdanović, a zatim silovitim putback zakucavanjem Bender. Ali krenuli su onda Slovenci – fantastični Dončić i Blažić odveli su kratkim postupkom svoju ekipu na +9. No onda je tko drugi nego Šarić pokrenuo našu obranu “krađom” da bi on, Ramljak i Simon uspjeli zabiti u tri napada zaredom za 6-0 Hrvatske. Nije dugo trebalo i da izjednačimo – 37:37 bilo je u 16.minuti igre. Razigrani Šarić predvodio je našu reprezentaciju, a onda je krajem poluvremena imao sjajnu no-look asistenciju za Ramljaka koji u zadnjoj sekundi poluvremena zabija za vodstvo naših 46:45.

Slovenija je počela drugo poluvrijeme s 7-2 mini serijom. Zaredali su se promašaji i pogreške na našoj strani, no imali smo sreće što Slovenci nisu bili previše precizni da bi se odvojili na startu drugog dijela. Morao se ponovno aktivirati Šarić koji je digao dvoranu na noge blokadom na Vidmaru, a zatim i odličnom asistencijom za Bogdanovića koji gađa tricu za -2 Hrvatske. Momci iz Dežele održavali su tu prednost većim dijelom treće dionice, ali onda je došlo za Babine minijature.

Bogdanović je nakon dva zabijena slobodna bacanja u sljedećoj kontri Hrvatske ispremiješao svog čuvara za and-one(realizirani) i vodstvo Hrvatske. Sve je Babo zapečatio svojom novom tricom na kraju pa Hrvatska uoči posljednjih 10 minuta ima 67:63.

Početkom zadnje četvrtine na scenu su sukobom nakon naguravanja pod košem stupili Bender i Dončić, ali brzo se moralo zaboraviti na to i krenuti dalje. Čvrsti početak već tradicionalno je bio bolji za Sloveniju koja je nakon trice gore spomenutog člana Real Madrida vratila vodstvo(70:69). Ali nije to dugo trajalo jer Planinić polaganjem i Simon tricom odvede Hrvatsku na +2. No 4 i pol minute prije kraja Slovenija opet vodi(76:74), a već slutite da se ta situacija i dalje izmjenjivala.

U posljednjih minutu i pol Petrovićevi momci ipak ulaze s +3, zahvaljući briljantnom Šariću koji prvo zabija nakon promašaj Ramljaka da bi poslije promašaja gostiju preko cijelog terena dodao Žoriću za lagani koš. Šiši onda pogađa za +5, Dončić uzvraća s tricom, a onda u sljedećem napadu Slovenije dolazi do potpuno kaosa pod košem gdje uspijevamo nakon više pokušaja konačno uhvatiti skok. Šarić je potom fauliran te je zabio slobodna bacanja za pobjedu 85:81!

Dario Šarić imao je nevjerojatnih 25 poena, 13 skokova i 8 asista u pobjedi naše vrste, dok je Bojan Bogdanović odlično asistirao s 23 ubačaja. Luka Žorić imao je 11 poena. Dončićevih 27 nije bilo dovoljno da Slovenija dobije ovaj susret, a dobar je uz njega bio i Edo Murić s 20 poena.

Hrvatska-Slovenija 85:81 (19:25, 27:20, 21:18, 18:18)

Hrvatska: Mavra 0, Krušlin 2, Popović 2, Simon 8, Šarić 25, Žorić 11, Planinić 8, Ramljak 4, Buva -, Bender 2, Tomas 0, Bogdanović 23.

Slovenija: Rebec 0, Dragić 8, Nikolić 0, Prepelič 12, Murić 20, Blažić 2, Kosi 0, Lapornik 0, Vidmar 6, Zagorac 3, Dimec 4, Dončić 27.