Finale A-1 lige: Cedevita došla do četvrte titule zaredom!

U odlučujućoj petoj utakmici finala hrvatskog prvenstva Cedevita je dobila Cibonu s 78:75 i tako po četvrti puta, ukupno i uzastopce,  u svojoj 26-godišnjoj povijesti postala hrvatski prvak.

Utakmica je krenula u izjednačenom tonu, s puno izmjena vodstva, a nakon prve dionice vodstvo je ipak imala Cibona(18:15). Ekipe su u cijelom prvom poluvremenu bile oprezne te ne previše efikasne u napadu te nitko nije uspijevao stvoriti osjetniju prednost pa se na odmor odlazi u egalu – 30:30. No sam start nastavak pokazao u ključnim u ovoj ključnoj utakmici. Fantastični Ryan Boatright sam postiže 11 poena u prve četiri minute treće dionice te Cedevita na njegovim krilima uspijeva doći do dvoznamenkaste prednosti.

Cibona je pak u to vrijeme postigla samo 2 poena i to joj se osvetilo jer se više nije mogla vratiti – Vitamini su s +12(58:46) otišli u zadnju dionicu. Cedevita je bila i na +17 u njoj te su najbolji igrači Veljka Mršića izašli iz igre pa se situacija ipak malo komplicira. Cibosima je to omogućilo da se s dvije trice i bacanjima približe od -12 na -3 u posljednjoj minuti igre, ali Nebojša Joksimović 25 sekundi prije kraj promašuje dva šuta za -1 te je tada bilo jasno da neće biti ništa od čudesnog preokreta Vukova – Cedevita je novi stari prvak.

Ryan Boatright, proglašen za MVP-a finala, vodio je Cedevitu do slavlja s 22 poena i 5 ukradenih loptiju, dok je 12 poena dodao Miro Bilan. U porazu Cibone 17 poena i 6 skokova imao je Luka Žorić kojemu je utješna nagrada bila to što je proglašen za MVP-a prvenstva. Spomenimo i jedinog Riječanina u finalu, Paola Marinellija, koji je u njemu u 8.6 minuta bilježio 3.2 poena u prosjeku.

Ciboni, koja ima i dalje nedostižnih 18 titula, ovo je tek 6. poraz u finalu, ali četvrti zaredom što znači da su Vitamini do svakog naslova došli preko Vukova. Ovo je prvi put da je finalna serija između ova dva zagrebačka kluba otišla u petu utakmicu, a Cibona je u uspjela slaviti tek u njihovom prvom međusobnom finalu 2011. godine.

Cibona-Cedevita 75:78 (18-15, 12-15, 16-28, 29-20)

Cibona: Reynolds 13, Uljarević -, Šakić 13, Marinelli 6, Marić 12, Žorić 17, Ćorić -, Bošnjak 0, Rozić 5, Ljubičić -, Joksimović 7, Gospić 2.

Cedevita: James 0, Krušlin 10, Boatright 22, Katić 4, Lončar 0, Žganec 2, Musa 9, Bilan 12, Begić 6, Vučić 0, Tomas 6, Ramljak 7.

Photo by: KK Cedevita