EuroBasket 2017: Ukrajina iznenadila Gruziju, Slovenija protiv Grka upisala treću pobjedu

Nakon jučerašnjeg natrpanog rasporeda, danas gledamo samo 6 utakmica iz skupine A i B EuroBasketa. Evo kako su prošle prve tri.

Francuska je došla do svoje druge pobjede na prvenstvu protiv Islanda s uvjerljivim 115:79 rezultatom. Islanđani su se kao i u prve dvije utakmice dobro držali u prvom poluvremenu, čak i vodili na startu, ali dalje nije išlo. Nakon 49:42 prednosti na poluvremenu, tricaški raspoloženi Francuzi su pobjegli na veliko vodstvo u trećoj dionici i osigurali novu pobjedu uoči dana odmora za ovu skupinu A. Nando de Colo imao je 16 poena i 4 asistencija za Francusku, dok je Edwin Jackson s 14 poena i 4 skoka doprinio s klupe. Iskusni Jon Steffanson s 23 poena i 7 skokova nije mogao pomoći Islandu da izbjegne velik poraz.

Gruzija i Ukrajina stupile su prve na terenu u Tel Avivu. Gruzijci su otvorili slično kako su završili jučer protiv Njemačke – neefikasnošću u napadu što je Ukrajina iskoristila da otiđe na početnih 12-2. Shermadini je pogurao Gruziju k izjednačenju zatim, ali zaista je igrao sam u prvom dijelu što Ukrajina koristi da na odmor otiđe s 51:38. Agresivniji pristup i jak pritisak u obrani donio je Gruziji priključak, ali Ukrajinci se nisu lako predavali. U zadnjoj četvrtini ušlo se u borbu koš za koš, a na kraju Ukrajina uspijeva pokazati mirnoću u zadnjim trenucima, sačuvati građenu prednosti i doći do pobjede 88:81 kojoj se nitko nije nadao. Artem Pustovyji imao je 19 poena, 7 skokova za senzacionalnu Ukrajinu, a odličan je bio i Denis Lukashov sa 17 poena, 11 asistencija i 6 skokova. Zaza Pachulia i Giorgi Shermadini imali su po 17 ubačaja za poražene.

Dok su se momčadi u Izraelu odmarale, u Finskoj su u drugoj utakmici skupine A važan dvoboj započele Slovenija i Grčka. Slovenci su na krilima Dragića i Dončića već u prvoj četvrtini došli do dvoznamenkaste prednosti, ali šokirana grčka obrana brzo se oporavila. Krajem prvog i početkom drugog dijela u gotovo 7 minuta Grci su dopustili protivnicima samo 3 poena te su tako uspjeli doći do +6 vodstva uoči zadnje dionice. Slovenci se ipak bude na vrijeme te tricom Murića tri minute prije kraja ponovno vode. Sve se pretvorilo u reviju slobodnih bacanja na kraju, no junak Slovenaca ponovno je ispao Goran Dragić koji je 20 sekundi do kraja pogodio šut za +5 Slovenije, što se na kraju pretvorilo u 78:72 pobjedu. Luka Dončić imao je 22 poena i 5 skokova, dok je Dragić završio susret s 20 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Prvo ime Grka koji sad imaju dva poraza bio je Kostas Sloukas s 18 poena.

Island je porazom od Francuske ispao iz kombinacija za prolazak skupine, no stvari između ostalih 5 ekipa su vrlo zanimljive, a bit ćemo pametniji nakon utakmice Finske i Poljske danas u 19 sati. Ukrajina je zakomplicirala skupinu B neočekivanom pobjedom, a daljnji rasplet te grupe počinje upravo sada jer se na teren od 17 i 30 spremaju Litva i Italija, dok zadnji susret dana, u 20 i 30, igraju Izrael i Njemačka.