EuroBasket 2017: Toko srušio Litvu, Wilson Francusku, Italija preživjela pomor favorita

Prvi dan EuroBasketa završili smo s odličnim utakmicama.

Gruzija je ponudila mini-senzaciju rušenjem Litve rezultatom 78-77. Litva je odlično otvorila susret, ali se Gruzija do kraja četvrtine uspjela probuditi (18-18). Opet se ista stvar ponovila u drugoj četvrtini te se činilo da će ovoga puta Litva iskoristiti bolju igru svoje petorke na terenu, ali danas neuništivi Toko uz malu pomoć Dixona je uspio na poluvrijeme Gruziju odvesti sa samo -5 (34-39). Zato je drugo poluvrijeme ponudilo drugačiiji odnos snaga: Gruzija je bolje otvorila dioncu serijom 2-8 (40-44) te je napokon ona preuzela konce igre. Od ovoga trenutka nadalje počelo se igrati koš za košem. Litva je u jednom trenutku opet uspjela doći do +6, ai visoka osovina Gruzije nije dopustila veće odvajanje od toga. Napeta atmosfera se prenijela u zadnju četvrtnu u kojoj je uslijedio pravi show.

Pola minute prije kraja Gruzija na krilima Shengelie i Dixona uzima vodstvo od četiri koša (74-78) razlike te se činilo da je susret gotov, ali onda se Shengelia skoro pretvorio u tragičara. Faulirao je Kuzminskasa na trici koji promašuje dva bacanja, ali u istome trenutku Maciulis hvata skok u napadu te polaže za 77-78. Dixon u sljedećem napadu zabija smao jedno bacanje za 77-79 te je Litva imala loptu za pobjedu. Nažalost, Maciulis nije bio precizan s trice.

Briljirao je Toko Shengelia s 29 koševa, a odličan je bio i kapetan momčadi, Zaza Pachulia, s 8 koševa i 10 skokova. Kod Litve je Kuzminskas susret završio s 18 ubačenih koševa.

Finska je zato priredila veliku senzacijuFrancuska je u Helsinkiju pala u produžetcima rezultatom 86-84. Francuska je izgledala potpuno nespremno za domaćina nošenog publikom koji je nakon prve četvrtine vodio 23-15. Uspjela se Francuska vratiti u drugoj četvrtini te se tako na predah otišlo s 33-32 za Francusku. Međutim, opet je Finska krenula goropadno na samome početkom serijom 8-0, ali Francuzi su uspjeli zadržati svoje vodstvo do kraja četvrtine u kojoj je opet bilo svega. Igralo se koš za košem te je u zadnjoj minuti Francuska košem Fourniera došla do 72-70 te je samo trebala odigrati obranu kakvu je igrala većinu susreta. Nažalost za Francuze, Wilson je uspio naći pukotinu te zabiti koš vrijedan produžetaka u kojima su Finci opet nadigrali Francuze te su košem Wilsona uspjeli doći do velike pobjede. Ipak, titulu najboljeg igrača je uzeo Lauri Markkanen koji je susret završio s 22 koša. Kod Francuske su odlični bili Fournier s 23 koš i De Colo s 21 košem, ali nažalost ostatak momčadi nije bio na razini.

Italija je uspjela preživjeti ovaj pomor favorita. Bez previše stresa uzela je pobjedu nad domaćinom rezultatom 69-48. Talijani su od početka do kraja kontrolirali susret. Izraelu je pripala samo druga četvrtina u kojoj su se uspjeli najbliže približiti Talijanima (33-30). Međutim, to je bilo to od Izraelaca koji osim Casspija (18 koševa) nisu mali raspoložene igrače. Kod Talijana je odličan bio Belinelli s 18 koševa, dok su odlični bili i Datome (16 koševa, 8 skokova) i Melli (9 koševa, 10 skokova).