EuroBasket 2017: Srbija svladala Latviju u derbiju dana, Španjolska pokazala dominaciju

Evo nas u drugom danu EuroBasketa, a uz Hrvatska-Mađarska, zasada su odigrane još tri utakmice.

Belgija je u prvoj utakmici dana u skupini D svladala Veliku Britaniju sa 103:90. Uspjeli su Britanci Belgijance namučiti više nego što je bilo tko očekivao – visoki igrači Britanaca stvarali su dosta problema Belgiji koja nema previše opcija u obrani reketa, no jedni i drugi su uspjeli biti efikasni u napadu.  S 54-53 Belgija je otišla na odmor, ali otočani su u trećoj dionici utakmice uspjeli stvoriti čak +8 prednost. Međutim, nije se dogodilo veliko iznenađenje – Britanci su polako padali, a Lavovi u crvenom su se ipak polako sabirali što je utakmica išla na kraju te tricaškom revijom na kraju upisali pobjedu. Prvo ime pobjednika bio je Maxime De Zeeuw s 21 poenom i 7 skokova, a pomogao mu je Sam Van Rossom s 19 poena. Kod Britanije je Gabe Olaseni završio s 21 poenom i 11 skokova.

Hrvatska je pobijedila Mađarsku nakon puno muke, a o svemu detaljnije ovdje.

Latvija i Srbija su sljedeći došli na istanbulski teren za utakmicu od koje se puno očekivalo. Porzingis i društvo pokazali su već na startu kako su opasni – Dairis Bertans jako je započeo dvoboj i s 11 poena završio je prvih 10 minuta, dok je spomenuta zvijezda Knicksa oduševljavala zakucavanjima i blokadama. Dovelo je to Latvijce do +12 nakon samo 8 minuta, ali ubojiti duo Bogdanović-Marjanović počeo je s vremenom raditi razliku za Srbiju. Nakon što su bili na  -2 na predahu, Latvija je u drugom dijelu malo stala u napadu što su Srbi iskoristili i otišli s +5 u posljednjih 10 minuta. Problem je za Bagatskisove momke bio taj što je s 4 faula u zadnjoj dionici morao na goropadnog Marjanovića, no išlo mu je dobro te je tricom 3 minute prije kraja tricom svoju ekipu nakon dugo vremena doveo u vodstvo.

Jović i Gudurić onda su ipak napravili potrebno u napadu te doveli Srbiju na +5. Strelnieks je uprskao sljedeća dva napada Latvije, dao priliku Srbiji koju je Bogdanović 40 sekundi do kraja tricom doveo na +9 i tu je ipak sve bilo gotovo. Srbija otvara prvenstvo s 92:82 slavljem.

S 30 poena i 4 asistencije za Srbiju je briljirao Bogdan Bogdanović, dok je odličan bio i Milan Mačvan s 14 poena i 10 skokova. Dairis Bertans predvodio je Latviju s 23 poena i 6 asistencija.

Pau Gasol 200.put je zaigrao za Španjolsku, a kao poklon došla mu je uvjerljiva 99:60 pobjeda nad Crnom Gorom. Španjolci su krenuli jako u susret i jednostavno nisu htjeli stati. Nakon 8 minuta bili su već na 10+, a na poluvremenu je bilo 51:29 za Furiju. Španjolci su sve na kraju pretvorili u egzibiciju, Chaco Rodriguez se zafrkavao s dodavanjima, a tko ih može kriviti kad je sve bilo riješeno daleko prije kraja. Braća Hernagomez vodila su Španjolsku s 31 poenom( Willy 18, Juan 13), dok je Rodriguez otvorio prvenstvo s 7 poena i 10 asistencija. Nikola Vučević imao je 16 poena za poražene.

Do kraja dana možete uživati u još dva ogleda. Rumunjska i Češka susret će se u 19 i 30 pred punom dvoranom u Cluju, a možemo misliti kakva će biti tek atmosfera u Istanbulu gdje domaćin Turska otvara prvenstvo protiv Rusije u 20 sati.