EuroBasket 2017: Slovenija, Njemačka i Grčka do očekivanih pobjeda

Čekali smo i dočekali. EuroBasket je napokon krenuo, a iza nas su zasad tri utakmice prvog dana – dvije iz skupine A te jedna iz skupine B.

Slovenija je došla do pobjede u prvom susretu prvenstva protiv Poljske s 90:81. Bio je to susret u kojem su naši susjedi dirigirali tempo cijelo vrijeme, iako se solidna Poljska dobro držala u prvom dijelu(53:46 za Sloveniju). Međutim, Slovenci, vođeni fantastičnim Goranom Dragićem, su napravili veliku prednost u trećoj dionici, došli i do +20 i tu zapravo prelomili cijeli susret. Poljaci su uspjeli doći na svoje u napadu u zadnjih 10 minuta, ali nije to dovoljno bilo da se preokrene nešto protiv smirene Slovenije. Dragić je otvorio zadnje reprezentativno natjecanje s izvrsnih 30 poena i 4 asistencije, dok je Luka Dončić dodao 11 poena, 8 skokova i 6 asistencija. Mateusz Ponitka bio je prvo ime Poljske s 22 poena i 13 skokova.

Njemačka je u skupini B uz malo više muke nego očekivano došla do 75:63 slavlja protiv oslabljene Ukrajine. U iznenađujuće dobrom šuterskom raspoloženju Ukrajinci su otvorili susret te nakon 10 minuta imali +7 vodstvo. Morao je Dennis Schroder aktivirati svoje motore do kraja kad njegovima nije išlo te je s 18 poena u prvom dijelu dovukao svoje do 39:33 prednosti. Njemačka se posložila u obrani u nastavku i tu je bio ključ utakmice jer nije Ukrajina više dolazila do lakih poena pa su njihove šanse splasnule, a ekipa trenera Fleminga je bez većih poteškoća dovršila posao i došla do prva dva boda. Schroder je na kraju utakmicu završio s 32 poena, 7 asistencija i 5 skokova, a Robin Benzing dodao je 17 poena. Olexandr Mishula imao je 12 poena za poražene.

Sigurno da želim biti vođa momčadi, dovesti ih daleko, ali ovo je momčadski sport i svatko je važan – rekao je Schroder poslije pobjede.

Još jedan favorit slavio je u trećoj utakmici dana. Grčka je u susret protiv Islanda ušla strašno – bilo je 26:10 u prvoj četvrtini i činilo se da će Grci vrlo lako riješiti autsajdera grupe A. No borbeni Vikinzi nisu se tek tako dali i vođeni krilnim centrom Pallsonom iskoristili veliki zastoj u igri Grka te otišli na seriju 21-4, a na poluvremenu gubili samo -4. Missas je uspio opametiti svoje dečke na odmoru pa su fizički puno superiorniji Grci u drugom dijelu pokazali Islandu tko je gazda na parketu, pogotovo je to pokazivao Thanassis Antetokounmpo u obrani. Trudili su se sjevernjaci uz podršku njihovih vjernih navijača parirati Grcima, ali nije se ipak moglo protiv kvalitetnijeg suparnika koji je na kraju bez stresa upisao uvjerljivo 90:61 slavlje na otvaranju. Nikos Pappas predvodio je Grke s 20 poena, dok je 17 dodao Georgios Printezis. Haukur Pallson imao je 21 ubačaj za Island.

Danas zasad nije bilo previše uzbuđenja, ali možda nam ostatak utakmica to donese. U svoj susret upravo kreću Litva i Gruzija, u 19 sati na rasporedu je okršaj Francuske i Finske, a u 20 i 30 Izrael će zaključiti dan pred svojom dvoranom, a protiv Italije.