EuroBasket 2017: Rusija, Španjolska, Slovenija, Litva, Italija i Turska idu u hotel pjevajući

Treći dan EuroBasketa nije nam ponudio prevelika iznenađenja.

Rusija je uspjela opravdati svoje izjave pred susret protiv Srbije te je uzela drugu pobjedu zaredom rezultatom 75-72. Prva četvrtina otvorena je s dvije serije. Rusija je prvo krenula s 10-3, da bi Srbija ubrzo preko Marjanovića uzvratila sa serijom od 12-0 (15-10). Do kraja četvrtine obje su se momčadi smirile te se počelo igrati koš za košem (18-21). U drugoj četvrtini nastavili se igrati po istome principu – malo bi povukla Rusija, a potom Srbija. Rusija je predvođena Švedom bila spretnija te je na odmor uspjela otići s +2, 40-38. Drugo poluvrijeme nastavilo je tradiciju te su obje strane puno toga promašivale, ali Srbija je u tome prednjačila. Kako se to moglo najbolje vidjeti? Bogdan Bogdanović zabio je svih 13 koševa Srbije u toj četvrtini. Raspoloženiji Rusi uspjeli su iskoristiti tu činjenicu te su u zadnju četvrtinu uspjeli ući s +7, 58-51. U zadnjoj četvrtini se čnilo da se Srbija uspjela posložiti – serijom 9-1 došla je do pola koša prednosti (59-60). Međutim, veselje dobrom grom bilo je kratkoga daha za izbornika Đorđevića. Rusija je uzvratila serijom od 7-0 (66-60) kojom si je stvorila prednost koju više nije ispuštala do kraja susreta. Aleksej Šved susret je završio s 22 koša, dok su kod Srbije najbolji bili Marjanović i Bogdanović s 19 koševa

Španjolska je potopila Češku s velikih 37 koševa razlike, 93-56. O susreta je teško reći nešto suvislo – Španjolska se od samoga susreta postavila kao puno kvalitetniji suparnik te je već u prvoj četvrtini riješila pitanje pobjednika (33-14). Do kraja susreta Scariolo je samo uvježbavao te razigravao razne pojedince u svojoj ekipi za buduće izazove. Najbolji Španjolac je bio Pau Gasol s 26 koševa, dok je Martin Križ za Češku ubacio 11 koševa.

Italija je očekivano uzela pobjedu nad Ukrajinom rezultatom 78-66. Ukrajina se kao i protiv Njemačke hrabro držala sve do kraja prvoga poluvremena kada su se Talijani napokon zagrijali (43-33). U drugome poluvremenu Ukrajina u nijednome trentku nije uspjela priprijetiti Italiji te je tako izabranicima Ettore Messine pripala još jedna pobjeda. Marco Belinelli je završio susret s 26 koševa, dok je kod Ukrajine najbolji bio Artem Pustovyi s 21 ubačenim košem.

Slovenija je uspjela srušiti razigrane Fince rezultatom 81-78. Nakon početnog ispitivanja snaga, Slovenija je ubacila u brzinu više te je na veliki odmor otišla s +10, 52-42. Međutim, uspjeli su se Finci razigrati u sljedećoj dionci igre te su pred zadnjih 10 minuta smanjili svoj zaostatak na samo -2, 65-63. Igralo se koš za košem sve do zadnje minute kada su Finci preko Markkanena napokon došli do vodstva (77-78). Međutim, tada Dragić iznuđuje dva slobodna bacanja (79-78) poslije kojh su uslijedili promašaji, kako Finske, tako i Slovenije. Finska je tako imala zadnji napad i 15 sekundi na svojoj strani, ali Markkanen radi početničku grešku te poklanja loptu Randolphu koji zakucava za konačnu pobjedu Slovenaca. Najbolji igrač pobjedničke momčadi je bio Dragić s 24 koševa, a isto toliko je zabio i Markkanen za Fince.

Velika Britanija nije imala šanse protiv Turske te je časno pala rezultatom 70-84. Iako je Turska cijelo vrijeme držala utakmicu pod kontrolom, nikako nije mogla pobjeći Britancima koji su se bacali za svakom loptom. Međutim, razlika u kvaliteti je jednostavno bila prevelika danas. Turska je utakmicu uspjela prelomiti u zadnjih pet minuta kada je stisnula obranu te je zahvaljujući raspoloženome napadu odjurila do pobjede. Melih Mehmetoglu predvodio je Tursku do prve pobjede na EuroBasketu s 24 koša, dok su Andrew Lawrence i Gabe Olaseni za Veliku Britaniju ubacili 15 koševa.

Litva je u zadnjoj utakmici dana srušila Izrael rezultatom 88-73. Izrael se dobro držao cijelo prvo poluvrijeme – u svlačionicu je otišao samo s pola koša zaostatka (37-38). Međutim, odmah na početku drugoga poluvremena Litva je šokirala domaćina s velikom serijom 12-2 te povratka za domaćina više nije bilo. Prednost Litavaca rasla je sve do +20 (71-51), ali Izraelci su uspjeli ipak susret završiti s podnošljivih -15. Edgaras Ulanovas zatrpao je Izraelce s 18 koševa, dok je Rich Howell Litvu zatrpao s 20 koševa.

Sutra nas očekuje samo šest utakmica, ali među njima se nalaze pravi klasici. Litva-Italija i Slovenija-Grčka. Za prste polizati.