EuroBasket 2017: Francuska bolja od Grčke, Njemačka prva do druge pobjede

Dok čekamo drugu utakmicu Hrvatske na EuroBasketu, pogledajmo kako je to izgledalo u današnjih prvih 5 ogleda.

U prvom susretu dana u Helskiniju na teren su izašli Island i Poljska. Island se dobro držao kroz prvi dio utakmice na krilima svojih navijača koji su izvodili tradicionalnu haku, no Poljska je ipak pokazivala da je kvalitetnija momčad. Na poluvrijeme su Poljaci već otišli s +12, a u daljnjem tijeku dvoboja su samo obavljali formalnosti – na koncu pobjeda 91:61. Adam Waczynski imao je 15 poena i 6 skokova u slavlju Poljaka, a dobru partiju imao je i AJ Slaughter s 12 poena. Hordur Vilhjalmsonn bio je prvi strijelac Islanda s 16 poena.

Nakon jučerašnjeg poraza od Srbije, Latvija je danas uništila Belgiju s 92:64. Latvija je krenula bez Davisa Bertansa u susret zbog manje ozljede, a Belgija je šuterski nastavila gdje je stala protiv Velike Britanije. Raspoloženi Belgijanci vodili su s +1 nakon 10 minuta, ali onda u nastavku slijedi simultanka Kristapsa Porzingisa i Janisa Timme koji su zabili 18 od 23 poena Latvije u drugoj dionici. To je odvelo Latviju na 47:33 uoči odmora. I to je zapravo bilo to, kada se Belgija približila na -6 krajem treće dionice, Porzingis se ponovno probudio i odveo reprezentaciju na seriju 19 – 4 te pokazao tko je glavni na parketu. Porzingis je utakmicu završio s 27 poena i 6 skokova, a gotovo identičnu statitsku imao je i Timma s 27 poena i 7 skokova. Axel Hervelle bio jedini dvoznamenkasti kod Belgije s 12 poena.

Mađarska, kojoj se vratio Adam Hanga, i Crna Gora odigrali su prvi susret u “hrvatskoj” skupini C. Bila je to čvrsta utakmica od starta, no ipak je Crna Gora timskom igrom imala prednost. Vojvoda je jedini stvarao ozbiljne probleme Crnogorcima, dok Hanga nije bio na napadačkoj razini, a Vučević i ekipa znali su to iskoristiti te odjuriti na nedostižnu, +20, prednost u trećoj četvrtini. Sa 70:48 slavila je Crna Gora koju su svaki s po 13 poena i 7 skokova predvodili Bojan Dubljević i Nikola Vučević. David Vojvoda imao je 20 poena za Mađarsku.

Gruzija i Njemačka tražili su drugu pobjedu u Tel Avivu. Schroder i Shengelia nastavili su na startu susreta s odličnim partijama od četvrtka, no Njemačka je bila ta koja je na odmor otišla s prednošću(41:36). Nijemci su pokazivali organiziraniju igru, pogotovo u obrani, nego protiv Ukrajine i tu je bio ključ. Gruzija se u utakmici držala sve do zadnje četvrtine, no tada je zavladala napadačka suša(skoro 4 minute bez pogotka), a tu danu šansu Nijemci ne propuštaju te postaju prva ekipa s dvije pobjede na EuroBasketu – slavili su s 67:57. Tko bi rekao… Dennis Schroder imao je 23 poena, dok je Robin Benzing dodao 11. Zaza Pachulia za poražene je zabilježio 14 poena i 8 skokova.

Francuska je bila u teškoj poziciji nakon poraza od Finske u prvom kolu jer ju je u drugom čekala Grčka. Ali pokazali su Francuzi od čega su sazdani. Već u prvom dijelu su otišli u veliko vodstvo te na krilima odličnih Fourniera i Lauvergna imali +19 na odmoru. Nije se puno toga promijenilo u trećoj – grčka obrana bila je nemoćna pred motiviranim Francuzima, no zato se njihov napad pobrinuo za veliku seriju u zadnjoj dionici. U 34.-oj minuti nakon 16 uzastopnih poena i revije trice vratili su se na samo -6 te bili nazad u igri. Bez obzira na veliku upornost Grka, Francuzi su održali smirenost i dovršili što su trebali prije – pobjeda za Les Blues 95:87. Evan Fournier imao je 21 poen, a Joffrey Lauvergne zabilježio je također 21 ubačaj, ali i 11 skokova. Georgis Printezis zabio je 22 poena za Grke.

Od ostalih utakmica dana, Rusija – Srbija, Ukrajina – Italija te Španjolska i Češka već su u akciji dok nas uz Hrvatsku i Rumunjsku očekuju još susreti između Finske i Slovenije, Velike Britanije i Turske, a za kraj dana tu su Izrael i Litva.