EuroBasket 2017: Finska pobijedila Poljsku nakon dva produžetka, Izrael preokrenuo -16 u zadnjoj četvrtini

Kakav završetak četvrtog dana EuroBasketa u skupini A i B.

Litva je rutinski došla do pobjede nad Italijom rezultatom 78-73. Iako je Italija odlično ušla u susret (početna serija 8-0, polovica četvrtine 9-16), Litvanci su ostali mirni te su uspjeli doći do egala već do kraja prve četvrtine (23-23). Italiji su tada prestali ulaziti šutevi te su njeni igrači poeli previše solirati što je Litva iskoristila za odlazak na poluvrijeme s velikih +9, 41-32. U drugome poluvremenu nastavila se ista priča – Litva je igrala koliko je trebala, zabijajući u napadu trice, a u obrani zatvarajući sve koridore Talijanima kojima je jedina nada bila da uđu u seriju trica. Naravno, to se nije dogodilo te se tako Litva uspjela vratiti u utrku za prvo mjesto u skupini. Adas Juskevicius iskočio je neočekivano za Litvu te je susret završio s 20 koševa, dok je Luigi Datome predvodio Talijane s 20 koševa.

Finska i Poljska pružile su nam dramu svih drama u Helsinkiju. Kroz regularni dio utakmice vidjeli smo puno preokreta – Finska je krenula bolje u susret(18:8 nakon prve četvrtine) da bi onda  Poljska preuzela konce na igre. Preuzeli su ih toliko da su imali +9 minutu i pol prije kraja, ali onda kreću domaći. Koponen pogađa jedno bacanje, Salin tricu, Markkanen fauliran na trici i pogađa sva bacanja, a onda na kraju mladi igrač Bullsa krade loptu te zakucava za izjednačenje i odlazak u produžetke.

U produžetku su u kontroli ponovno bili Poljaci, u zadnjih 75 sekundi Slaughter je dva puta pogodio za vodstvo, ali Koponen i Markkanen znali su uzvratiti i odvesti susret u novi produžetak. U njemu je Markkanen ponovno dominirao, ali poljske snage nisu više mogle izvući nastavak susreta te je Finska došla do 90:87 pobjede.

Lauri Markkanen zabio je 27 poena i skupio 9 skokova za Finsku, a odličan je za domaće bio i Peteri Koponen s 21 poenom i 7 asistencija. AJ Slaughter i Adam Waczynski zabili su 18 za nesretne Poljake.

Izrael je doma protiv Njemačke tražio pobjedu koja bi im održala nade za prolazak skupine. Domaći su imali rano vodstvo, no kako je utakmica išla dalje, Njemačka je počela grabiti prema svom trećem slavlju. Kada su Schroder i društvo projurili trećom dionicom s 26:14, činilo se da će tako i biti, no onda je Izraelce uhvatila inspiracija. 75:59 bilo je 9 minuta prije kraja za Nijemce, ali Izrael radi nevjerojatnu 19-2 seriju i vodi minutu i pol do kraja utakmice.

Uslijedila je još jedna fantastična završnica. Schroder je za +2 pogodio 50 sekundi do kraja, ali rutiner Guy Pnini uzvraća s velikom tricom za Izrael za vraćanje vodstva njegovima. Schroder i Theis imali su priliku za pobjedu svojim šutevima na kraju, ali nisu uspjeli te Izrael odnosi slavlje 82:80.

Centar Izraelaca Richard Howell imao je 23 poena i 9 skokova, ali i 7 ukradenih lopti! Pomogao mu je Omri Casspi s 20 poena i 11 skokova. Dennis Schroder s 20 poena i 7 asistencija predvodio je Njemačku.

Sutra nas očekuje novih 6 utakmica, a vraća nam se i Hrvatska protiv Crne Gore u 16:45!