Dominantni SAD za kraj Igara u Riju

AmeriPetnaest dana olimpijskog turnira u košarci svela su se na jedan finalni obračun. Košarkaško finale bilo je kao prava sportska poslastica posljednji događaj Igara u Riju, a reprezentacije koje su nastupale u njemu bile su SAD i Srbija. SAD je sasvim logično bio veliki favorit uoči ogleda sa Srbijom, iako nisu imali tako uvjerljivu koš-razliku kao na nekim prošlim natjecanjima. Srbi su svoj optimizam temeljili upravo na tome, šansi za produžetak koju su imali u prošlom susretu s njima te njihovoj uvjerljivoj pobjedi nad Australijom.

Prva četvrtina krenula je sjajnim obranama te izmjenama vodstva. Srbija je bila iznimno koncentrirana, totalno u utakmici te nije dala Amerikancima da pomisle na lake poene, a oni su na početku zbog toga dosta griješili. 14:11 bila je najveća prednost Srbije tada, no kad su za SAD u igru ušli novi igrači s klupe, krenuli su u seriju 7-1 i završili četvrtinu s 19:15.

No u drugoj četvrtini sve nade o napetoj utakmici otišle su u vjetar. Amerikanci su ubrzali i više se nisu zaustavljali. Ovaj put je dominaciju u reketu iskazao DeMarcus Cousins koji je otvorio seriju Amerikanaca s 5 uzastopnih poena, a i nadskakao je sve igrače Srbije. Posebno je raspoložen bio Kevin Durant koji je nemilice trpao trice i s 9 metara te zakucavao bez ikakvih problema. Napad Srbije postao je neefikasan, pogotovo kad je Paul George preuzeo Teodosića te mu nije dao prostora za prodore i šuteve s poludistance koji su mu bili tako otvoreni u susretu s Australcima. Lišeni smo svake neizvjesnosti te je najzanimljivija stvar u dvorani postao Deandre Jordan svojim maštovitim slavljima na klupi.

Drugo poluvrijeme je bila puka formalnost, a Amerikanci su ga iskoristili da se zabave posljednji put na ovom turniru. Bilo je tu puno atraktivnih poteza i pogođenih šuteva za Team USA, a sve to nije bilo tako zabavno srpskim igračima pa Nikola Kalinić zarađuje tehničku rušeći pregrade izvan terena. U jednom trenutku bilo je čak +41 za SAD.

I jedni i drugi u zadnjoj četvrtini su igrali s rezervnim sastavom, a Amerikanci su se malo opustili pa je Srbija iskoristila priliku i malo smanjila zaostatak. Kod SAD-a su uspjeli zabiti svi igrači pa čak i Harrison Barnes koji je najmanje igrao na ovome turniru. Konačni rezultat, peta najveća pobjeda SAD-a u finalu: 96:66.

Kevin Durant bio je najbolji igrač finala s 30 poena i 4 asistencije, a odličan je bio i DeMarcus Cousins s 13 poena i 15 skokova. Kod Srbije su najviše pokazali Nemanja Nedović s 14 poena i Milan Mačvan s 11 ubačaja.

durant

Igre u Riju pružili su nam odličan turnir prepun lijepe košarke. Iako je bilo mnogo rezultatski izvjesnih utakmica gledali smo uglavnom modernu napadačku košarku bez previše šahovskih taktiziranja. Na kraju očekivani scenarij: SAD ima treće zlato zaredom. Srbija je potvrdila svoj talent osvajanjem srebra, dok se veliki dio fantastične generacije španjolskih košarkaša oprostio od OI-a broncom. Australija je ugodno iznenadila sve svojom igrom, ali je na kraju pomalo zakazala te opet ostala na korak do medalje. Rio je obilježio oproštaj nekih zvijezda internacionalne košarke: Tony Parker, Manu Ginobili i Andres Nocioni rekli su zbogom svojim reprezentacijama, a nakon finala pridružio im se i Carmelo Anthony, prvi trostruki olimpijski pobjednik u košarci.

Hrvatska je bila iznenađenje turnira i na kraju završila na petom mjestu. Iako kod naših reprezentativaca postoji velika žal jer smo bili udaljeni jednu loptu do polufinala, navijači i igrači dijele opravdanu nadu u još bolje igre i rezultate na nekim novim natjecanjima.

Potezi dana

Finalni dan zaslužio je dva poteza dana. Brock Motum je u obračunu za treće mjesto sam došao pod koš i silovito zakucao.

A u finalu je SAD na završetku pružio akciju za pamćenje. Kyle Lowry prvo lomi gležnjeve Stefanu Birčeviću, daje loptu Georgeu koji poslužuje Demara DeRozana za fantastičan alley-oop.