Cedevita i Jolly ušli u veliko finale

Cedevita i Jolly JBS izborili su veliko finale kupa “Krešimir Ćosić” pobijedivši u polufinalu Zadar i Cibonu.

Cedevita je protiv Zadra pokazala svu raskoš svog talenta na rosteru te je uzela pobjedu rezultatom 92-75. Furiozno su otvorili Vitamini susret (12-2), ali Zadru nije dugo trebalo da se oporavi (16-12). Međutim kad se činilo da će uhvatiti potpuni priključak, Rashad James se ukazuje za Cedevitu te odvodi na +7, 21-14. Zadar se nije predao nego je nstavio u istom ritmu, što mu je donijelo seriju od 9-0 te prvo vodstvo na  utakmici – 23-21. Veljko Mršić vidio je da neće daleko stići s bekovskim parom Katić-Musa te u igru vraća svoje udarne Amerikance, koji uspijevaju stabilizirati igru te donijeti Cedeviti minimalnu prednost od tri koša pred odmor, 42-39.

Iako je Cedevita u nastavak utakmice ušla dominantnije, nikako se nije mogla otresti Zadra, koji se stalno vraćao u egal. Međutm, utakmica se polako počela lomiti pred kraj treće četvrtine kada Miro Bilan u kratkom periodu ubacuje deset koševa te odvodi Cedevitu do velikih +10, 61-51. Ostatak momčadi se pobrinuo da ostanu na dvoznamenkastoj prednosti te je Cedevita četvrtinu završila s +12, 73-61. Zadnja četvrtina nije nam ponudila nikakva veća uzbuđenja te je Cedevita zasluženo došla do pobjede.

Veljko Mršić je nakon utakmice jasno rekao što očekuje od svoje momčadi u finalu “Kao što sam rekao, ovo je već četvrta godina zaredom da smo u finalu i idemo pobijediti. Međutim, s druge strane će sigurno biti kvalitetan protivnik, bio to Jolly ili Cibona i trebat će odigrati dobru utakmicu, i bolju nego što smo odigrali danas, da bi pobijedili.”

Aramis Naglić objasnio je prisutnima razloge poraza ” Izgubili smo zbog dva segmenta igre. Prvo, imali smo 6-7 neforsiranih grešaka u trećoj četvrtini utakmice, odnosno u trenucima kada se lomio rezultat. Jasno da je to Cedevita iskažnjavala. Drugi razlog našeg neuspjeha je dominacija Bilana u reketu. Ne toliko u skokovima, koliko u realizaciji i njegovim asistencijama.”

Kod pobjednika je Miro Bilan upisao 28 poena, osam skokova i tri asistencije, dok je za Zadar Jakov Vladović ubilježio 14 poena i sedam asistencija.

U drugom polufinalu Jolly je bio uspješniji od Cibone 87-79. Obje strane su u utakmicu krenule vrlo nervozno, ali Cibona je ipak bila malo spretnija u prvoj četvrtini te je uspjela izgraditi vodstvo od pet koševa (17-22). Nastavilo se igrati čvrsto i u drugoj četvrtini, ali razlika je bila u tome što je Jolly povećao svoju razinu agresije te što je počeo pogađati trice. Rezultat svega toga je bio izjednačeni rezultat na poluvremenu – 36-36. Vidno zagrijani Jolly predvođen Ivanom Novačićem je u nastavku utakmice pobjegao Ciboni na +12 (56-44). Bez većih problema je održavao Jolly stečenu prednost sve do kraja utakmice, kada je Cibona zaprijetila po zadnji put. Željko Šakić i Domagoj Bošnjak doveli su Cibonu na samo -5 minutu prije kraja susreta. No, Jolly se nije dao uzdrmati te je pogodio sve što je trebao za zasluženi prolazak u finale.

Ivan Velić čestitao je svojim igračima na odigranoj utakmici, ali se nije libio kazati što je bilo loše: “Prvo smo poluvrijeme igrali loše, međutim, imali smo “egal” rezultat, iako u oba smjera nije izgledalo najbolje! Kasnije smo se posložili u obrani i napadu, znali i to da će nam se otvoriti vanjski šut. Ulaskom Došena dobili smo ono što se tražilo, a to je da nam netko svojim ubačajima  vrati sigurnost, što se i dogodilo. U daljnjem tijeku susreta napadački smo izgledali sve bolje. Nema što nego čestitati svojim momcima, kad je bilo najpotrebnije unijeli su dodatnu energiju.

Damir Mulaomerović nije imao druge nego čestitati Šbenčanima na zasluženom prolazu: “Čestitam Jollyju na ulasku u finale,  bili su hrabri, pogodili neke jako bitne otvorene šuteve. Mojim momcima nemam što prigovoriti, energetski umor je učinio svoje , jer smo dan ranije imali također tešku utakmicu. Suđenje?  Ne bih komentirao, nema smisla, govoriti o nekim drugim stvarima. Sve se dobro vidjelo. Jolly u finalu? Mogu zaprijetiti Cedeviti, žao mi je što se mi nismo s njima našli na neutralnom terenu.”

Najbolji u redovima Jolly JBS-a bio je Ivan Novačić sa 27 poena te Bilinovac sa 19. Kod Cibone je Žorić ubacio 18 poena, dok je Šakić susret završio s 15 koševa..

Cedevita – Zadar (21:14, 21:25, 31:22, 19:14)

Cedevita: James 19, Krušlin 7, Boatright 7, Katić 2, Žganec 7, Musa 6, Bilan 28, Begić, Rogić, Tomas 9, Arapović 7. Trener: Veljko Mršić

Zadar: Franke 2, Bašić 5, Vladović 14, Vraneš 2, Krajina 11, Georgiev, Brzoja 5, Marinković 9, Barač 6, Kovačević 13, Mazalin 8. Trener: Aramis Naglić

Jolly JBS – Cibona 87:79 (17:22, 19:14, 28:17, 23:26)

Jolly JBS: Scott 9, Penn 12, Klepo, Došen 6, Markulin 1, N. Marić 3, Bilinovac 19, Papac 5, Perković, Novačić 27, Brkić, Špralja 5.

Cibona: Reynolds 2, Šakić 15, Marinelli 5, P. Marić 1, Žorić 18, Ćorić 7, Bošnjak 2, Rozić 3, Sulejmanović 4, Slavica 4, Joksimović 3, Gospić 5.