A-2 liga Zapad: Crikvenica viceprvak, Istrauni završio treći

Završila je i 2016./2017. sezona A-2 lige Zapad. Red je da vidimo kako su protekle utakmice ovog vikenda i tko to napušta drugoligašku karavanu sa Zapada sljedeće sezone.

Jadranka je došla u Kraljevicu i pokorila domaćine. Kraljevica je bolje počela i nakon prve četvrtine imala 21:12 vodstvo, no Lošinjani su se brzo vratili i već do poluvremena, nakon limitiranja domaćina na 5 poena, imali +8. Podebljali su to gosti na +17 u trećoj dionici te Kraljevici od poraza više nije mogla spasiti ni dobivena zadnja četvrtina. Do 79:68 pobjede Jadranku je vodio Dario Mužić s 20 poena, dok odličnih 27 poena Igora Konjevića nije pomoglo domaćinima.

Crikvenica nije imala problema u osiguravanju kvalifikacija za Premijer ligu. Lagano su pobijedili Rovinj 99:75 dominirajući kroz prve tri četvrtine u kojima su stvorili 38 koševa prednosti pa opuštanje u četvrtoj dionici nije ugrozilo veliko slavlje Kiraca koji će se uskoro boriti za ulazak u elitno društvo hrvatske košarke zajedno s prvakom, karlovačkim Šancom. Tomislav Maruna bio je izvrstan za Crikvenicu s 24 poena, a Damjan Honović imao je 18 poena za poražene Rovinjane.

Stoja i Ghia Staff odigrali su napetu utakmicu u kojoj su Puljani uzvratili domaćinima za poraz u prvoj međusobnoj utakmici s istim, 94:92 rezultatom. Nakon što je i jednoj i drugoj momčadi pripala četvrtina s 3 poena zalihe, na poluvrijeme smo otišli u egalu. Stoja zatim u nastavku stvara osjetniju prednost te je uoči zadnje četvrtine na +8. Pazinjani se vraćaju u igru u zadnjih 10 minuta, no nije to bilo dovoljno za preokret te pobjeda odlazi u Pulu. Lovro Bulešić bio je briljantan za pobjednike s 27 poena, dok Ghiji Staff nije pomoglo ni fenomenalnih 39 poena standardno odličnog Andre Krstinića.

Istrauni je pobjedom u Kastvu uzeo treće mjesto koje im je osiguralo mjesto u Prvoj hrvatskoj ligi, a o detaljima novog formata košarkaških liga pročitajte na kraju teksta. Puljani su krenuli furiozno te do poluvremena već praktički osigurali pobjedu zbog +19 zalihe koju su imali na odmor. Kastav je već pokazao da može preokrenuti velike razlike, ali Istrauni nije dopustio domaćem napadu da se previše zahukta te je na kraju slavio s 74:65. Nikica Šljuka imao je 22 poena za Istrauni, a Kastavce je predvodio Marin Miletić s 14 poena.

Pula 1981 nije se uspjela dokopati trećeg mjesta, ali je zato publici u Pattinaggiu poklonila slavlje nad opuštenim prvacima iz Karlovca. Momčad Šanca kojoj je uručen pehar pobjednika lige nakon poluvremena imala je zaostatak od -9, ali se uspijeva vratiti na koš od Puljana uoči zadnje dionice. No kroz su nju domaćini furiozno prošli te na kraju zasluženo odnijeli pobjedu. Do nju ju je vodio Ante Božić s 19 poena, dok je Antonio Špehar imao 21 poena za Šanac.

Rudar je za završetak sezone u Labinu sebi priuštio demoliranje Zameta. Radilo se o utakmici bez ikakve povijesti u kojoj su Labinjani vodili od početka do kraja te završili ogled s ogromnih 99:59. Marin Breulj ugradio je 34 poena u pobjedu Rudara, dok su Zvonimir Klasan i Roko Perinić s 11 poena bili prvi strijelci Zameta.

A novi format hrvatskih košarkaških liga mijenja sastav A-2 lige Zapad najesen. Naime, Šanac, Crikvenica i Istrauni sljedeće sezone ne igraju A-2 ligu, već su osigurali Prvu hrvatsku ligu, novo natjecanje koje je zapravo zajednički drugi razred hrvatske košarke koje će igrati 8 prvaka i viceprvaka svih hrvatskih A-2 liga (potencijalno Šanac i Crikvenica sa Zapada), dva najbolja trećeplasirana iz regionalnih društava, gdje je kao najbolji “brončani” proizašao Istrauni te dva najlošija sastava ove sezone A-1 lige. A-1 liga kakvu znamo od sljedeće se sezone pak zove Premijer ligu, a tamo šansu ući imaju Šanac i Crikvenica u borbi s ostalim prvima i drugima iz A-2 liga u nadolazećim kvalifikacijama. Dvije najbolje momčadi iz kvalifikacija mijenjaju najgore iz A-1 lige i sudjeluju tako u prvom izdanju Premijer lige. Šancu, Crikvenici i Istrauniju tako želimo puno sreće u novim natjecanjima koja ih očekuju 🙂